Bollettino Salesiano за вересень 2022

До Вашої уваги пропонуємо “Салезіянський вісник” за вересень 2022.

Знову Їдуть!

Перша місіонерська експедиція була благословенна сльозами отця Боско, який сказав: «Ми починаємо велику справу. Хто знає, чи цей відхід не схожий на насіння, з якого виростає велика рослина?» Пророцтво збулося.

Перший раз був незабутнім. Це було свято св. Мартина в 1875 році. Світ не знав про це, але в одному з куточків Турина під назвою Вальдокко починалася надзвичайна подія: десятеро молодих салезіян виїжджали до Аргентини. Вони були першими салезіанськими місіонерами.

У «Спогадах про Ораторію» про той момент згадується з епічними акцентами: «настала 4 година і відлунили перші ноти дзвонів, коли в Будинку сильно зашуміло, почали грюкати двері і вікна. Здійнявся такий сильний вітер, що він, здавалося, хотів знести будівлю Ораторії. Мабуть, це був збіг обставин; але справа в тому, що такий самий вітер подув у годину, коли закладали наріжний камінь базиліки Марії Помічниці; такий вітер повторився і при освяченні Святині».

Базиліка була переповнена. Отець Боско піднявся до пристолу. «Щойно отець з’явився в цьому людському морі, запала глибока тиша; розчулена аудиторія жадібно чекала на його слова. Кожного разу, коли він згадував про це безпосередньо місіонерам, його голос тремтів. Він ледь стримував сльози, але глядачі плакали».

«Я втрачаю голос, сльози заглушають слово. Тільки я кажу вам, що якщо моя душа в цю хвилину зворушена вашим відходом, моє серце насолоджується великою втіхою, дивлячись на наше зміцніле Згромадження; бачачи, що в нашій малості ми теж зараз вкладаємо свій камінчик у велику будівлю Церкви. Так, сміливо вперед; але пам’ятайте, що є лише одна Церква, яка поширюється в Європі, Америці та по всьому світу, і приймає мешканців усіх народів, які хочуть прийти і знайти притулок в її материнських обіймах. Як салезіяни, у якій би віддаленій частині земної кулі ви не були, не забувайте, що тут, в Італії, у вас є батько, який любить вас у Господі, Згромадження, яке завжди думає про вас, піклується про вас і завжди буде приймати вас як братів. Тож ідіть; вам доведеться зіткнутися з усілякими труднощами, негараздами, небезпеками; але не бійтеся, Бог з вами. Підете, та не підете самі; всі будуть супроводжувати вас. До побачення! Можливо, ми всі більше не зможемо бачити один одного на цій землі» (Зі «Спогадів про Ораторію» XI, 381-390).

Обнявши їх, отець Боско дав кожному аркуш паперу з двадцятьма особливими спогадами, майже батьківським заповітом дітям, яких він, можливо, більше ніколи не побачить. Він записав їх олівцем у своєму блокноті напередодні, під час поїздки потягом.

Дерево росте

25 вересня ми 153-й раз пережили цю благодатну мить. Сьогодні їх звуть Оскар, Себастьян, Жан-Марі, Тоні, Карлос… Їм 25, молоді, підготовлені, з мужністю в очах і серцях. Вони уособлюють те, про що я просив усю салезіанську родину цього шестиріччя: сміливість, пророцтво та вірність.

Отець Боско зробив маленьке пророцтво: «Ми починаємо велику роботу не тому, що маємо претензії або віримо, що можемо навернути весь всесвіт за кілька днів, ні; але хто знає, що це відправлення місіонерів є маленьким насінням, з якого виростає велике дерево? Хто знає, що воно не схоже на пшоняне чи гірчичне зерно, що воно потроху розповсюджується і не приносить великої користі? Хто знає, що ця відправа не пробудить у серцях багатьох бажання посвятити себе Богові в Місіях, формуючи з нами тіло і зміцнюючи наші лави? Я на це сподіваюся. Я бачив більшість тих, хто просив бути обраним» (MB XI, 385).

«Бути місіонером» . Який вислів! Салезіанин свідчить після сорока років місіонерського життя: «Одна літня людина сказала мені: «Не кажіть мені про Христа; сядьте тут поруч зі мною, я хочу відчути ваш запах, і якщо це Його запах, ви можете охрестити мене».

П’ята порада отця Боско місіонерам була: «особливо піклуйтеся про хворих, дітей, старих і бідних».

Ми живемо в час, коли стикаємося з новим менталітетом, який «вміє долати кордони». У світі, де кордони, ймовірно, все більше закриватимуться, пророцтво нашого життя також полягає в цьому: показати, що для нас немає кордонів. Єдина реальність, яку ми маємо, це Бог, Євангеліє та місія.

Вислів «Салезіяни отця Боско» означає для людей, які чують наше ім’я, що ми, богопосвячені особи, трохи «божевільні», тому любимо молодь, особливо найбіднішу, більш покинуту і беззахисну, зі справжнім салезіянським серцем. Це здається мені найкрасивішим визначенням, яке сьогодні можна дати синам отця Боско. Я переконаний, що наш Отець хотів би зробити саме це.

Я твердо переконаний, що наша сім’я має йти до більшої універсальності та відкритості протягом наступних шести років. Держави мають кордони. Наша щедрість, яка підтримує місію, не може і не повинна знати меж. Пророцтво, про яке ми повинні свідчити як Згромадження, не має кордонів.

Один місіонер розповів, яка з ним сталася пригода, щойно він приїхав на місії у гірську місцевість поблизу Кочабамби, у Болівії . Після святкової Літургії, яку він відслужив там для корінних жителів кечуа, ще не знаючи їхньої мови, він відчув, що зазнав фіаско, бо взагалі не міг спілкуватися. Але до нього підійшов старий бідно одягнений фермер і подякував молодому місіонеру за приїзд.

 «Не встиг я відкрити рота, як старий фермер засунув руки в кишені свого плаща і дістав дві жмені різнокольорових пелюсток троянд, – згадував місіонер. –  Він підвівся навшпиньки й жестом попросив мене схилити голову. Тоді почав посипати мене пелюстками, я ж стояв безмовний.  Він витягнув ще дві жмені пелюсток. Продовжував повторювати цей жест, і запах пелюсток червоних, рожевих і жовтих троянд здавався нескінченним. Я просто стояв і дивився на його шкіряні сандалі, мокрі від сліз і вкриті пелюстками троянд. Зрештою він пішов, і я залишився сам.  Тільки зі свіжим ароматом троянд».

Я можу вам сказати з досвіду, що мільйони сімей по всьому світу сповнені вдячності до салезіян, які стали «Євангелієм» серед них.

Послання від Генерального настоятеля отця Анхеля Фернандеса Артіме.