Літургійний спомин блаженного Артеміде Дзатті

13 листопада Салезіянське Згромадження молитовно вшановує пам’ять блаженного Артеміде Дзатті, салезіянина, який присвятив своє життя служінню хворим. Його праця, сповнена любові і милосердя, була прикладом для усіх, хто його оточував. І зараз постать бл. Артеміде Дзатті є добрим взірцем для наслідування.

Дата народження: 12.12.1880

Місце народження: Боретто (Італія)

Перші обіти: 11.01.1908

Відійшов у вічність: 15.03.1951 (В’єдма, Аргентина)

Беатифікація: 14.04.2002

Літургійний спомин: 13 листопада

Артеміде Дзатті народився 12 жовтня 1880 року в Боретто у провінції Реджо-Емілія у селянській родині. Ще змалку він звик працювати і жертвувати свої сили і час, щоб допомагати іншим. Коли йому було дев’ять років, довелося заробляти гроші в якості наймита. У 1897 році сім’я Дзатті через бідність емігрувала до Аргентини, щоб почати нове життя в Баія-Бланка. Тут Артеміде почав відвідувати салезіянську парафію і став помічником пароха, о. Карло Каваллі, з яким він часто разом молитвся та працював. Невдовзі Дзатті відчув бажання стати салезіянином і був прийнятий єпископом Кальєро на новіціят. На той час йому виповнилося двадцять років. Своє духовне служіння розпочав у салезіянській спільноті в Берналі.

Він приділяв багато уваги навчанню, щоби надолужити згаяний час. Провінційний настоятель доручив Артеміде доглядати за молодим священиком, який був хворий на туберкульоз. Цей священик  невдовзі відійшов у вічність. В день, коли Дзатті мав отримати свій чернечий одяг, він теж заразився цією недугою. Коли повернувся до спільноти, о. Каваллі відправив його до лікарні у В’єдмі. Отець Гарроне, що мав великий досвід роботи в цьому керунку, був відповідальним за лікарню. Разом із ним Артеміде щиро просив Богородицю Помічницю християн благодаті зцілення, обіцяючи присвятити все своє життя піклуванню про хворих.

Він одужав і дотримався обіцянки. Спочатку працював в аптеці  при лікарні, де також вчився усього від отця  Гарроне, а зокрема того, що важливим було брати плату лише з тих, хто мав на це спроможність. Коли о. Гарроне помер, він перебрав на себе усю відповідальність. У 1908 р. догляд за хворими став його постійною працею, він повністю присвячував себе піклуванню про недужих. Люди шукали його і захоплювався ним. Для персоналу в лікарні він був не тільки відмінним керівником, але насамперед взірцевим християнином.

Дзатті отримав диплом медбрата. У 1913 році очолив будівництво нової лікарні, та, на жаль, воно було зруйноване. Не бентежачись, він почав заново. Як і для отця Боско, для Артеміде Дзатті Боже провидіння було великою певністю і надією у кожній життєвій обставині.

У 1950 році він впав на сходах і був прикутий до ліжка. Через кілька місяців у нього виявилися ознаки раку. Помер Артеміде Дзатті 15 березня 1951 року. Іван Павло II беатифікував його 14 квітня 2002 року.