Папа: Ірак назавжди залишиться у моєму серці

Найвелелюднішу зустріч та останній прилюдний захід Святіший Отець використав також, аби попрощатися та подякувати.

Свята Меса в Ербілі була останнім прилюдним заходом під час цієї 33-ї Апостольської подорожі Папи Франциска – паломництва до Іраку слідами праотця Авраама. Тож наприкінці богослужіння, перед тим як уділити благословення, він ще раз звернувся до присутніх з кількома словами.

Насамперед, він звернувся до Католикоса-Патріарха Ассирійської Церкви Сходу Мара Ґеварґіса ІІІ, присутнього на богослужінні. «Дякую, дорогий брате!» – сказав він, додаючи: «Разом з ним обіймаю християн різних конфесій: чимало тут зросили кров’ю ту саму землю! Але наші мученики сяють разом як зорі на тому самому небі! Звідтіля вони закликають нас разом і без зволікання прямувати до повної єдності».

Наступні слова були звернені до братів-єпископів, які «багато потрудилися для цієї подорожі», й до усіх, які брали участь у цих приготуваннях, супроводжували молитвами та з радістю приймали. «Від щирого серця вітаю, зокрема, курдське населення. Щиро дякую урядові та цивільній владі за їхній незамінний внесок, і дякую всім тим, які різними способами співпрацювали в організації подорожі та численним волонтерам», – мовив Святіший Отець.

Папа зазначав, що протягом цих днів він почув як голоси болю та туги, але також – надії та втішення. В цьому контексті слова визнання та вдячності прозвучали на адресу доброчинців і організацій різних конфесій і релігій, які поспішають з допомогою людям цієї країни.

«Тепер же наближається хвилина повернення до Риму. Але Ірак завжди залишатиметься зі мною, в моєму серці. Прошу всіх вас, дорогі браття й сестри, спільно в єдності трудитися задля майбутнього миру та процвітання, яке нікого не залишатиме позаду й нікого не дискримінуватиме. Запевняю вас у моїх молитвах за цю дорогу країну. Особливо молюся за те, щоби члени різних релігійних спільнот, разом з усіма людьми доброї волі, співпрацювали у зміцнені уз братерства й солідарності в служінні добру та мирові», – мовив Святіший Отець.

По завершенні Святої Меси Папа від’їхав до аеропорту, щоби повернутися до Багдада. Переночувавши в Апостольській нунціатурі, в понеділок вранці він відлетить до Риму.

о. Тимотей Т. Коцур, ЧСВВ – Ватикан